Paradigma Sonsuzluğu: Felsefe

Dünya gezegenindeki uygarlık için iki yüzyıl gecikmiş bir teşhis: uygarlık sıçraması 'Bir bebek kadar çaresiz'den 'Acil sorunları çözebilir'e.


Page 398 - 403 of "Calculation ERROR" as PDF.

Sayfa 399 ve 400'ün "Hesaplama HATASI" bölümleri:

  Uygarlığın ilk sıçraması


Bir uygarlık, hayatta kalmanın giderek zorlaşan zorluklarının üstesinden gelmek için farklı yetenek seviyelerine ulaşır. Seviye 0 ile başlar: bir zamanlar dinozorların sahip olduğu hayatta kalma becerisine sahip bir uygarlık. Seviye 0 uygarlığın yetenekleri bir bebek gibi çaresiz olarak tanımlanır.

Sanayi Devrimi'nin başlangıcında kimse ortaya ne çıkacağını bilmiyordu. 20. yüzyılın bilimi, Dünya'nın son birkaç milyar yıldaki kaderini yeniden inşa etmeyi ve güneşimizin geleceğini tahmin etmeyi mümkün kıldı.

Ortada tek bir başarısızlık vardı: Medeniyetimizin yörüngesi ne olacak? Şarlatanlar korku tüccarları gibi davrandılar. İnsan sevmeyenler kıyamet günü fantezilerini yaymaktan zevk aldılar. Çaresiz insanlar son fosil enerji yataklarını bir tür son yemek olarak görmeye başladı. Tüm iklim şüphecileri şöyle diyor: son yemeğimizin tadını çıkaralım, son kaçınılmaz. İnsanın gelecek hakkının bundan daha kapsamlı bir şekilde ihlal edilmesi düşünülebilir mi?

Fosil enerji, medeniyetin ilk sıçramasını başlatmak için doğru araçtı. Bir buhar makinesini çalıştırmak için kömür ateşi kullanmak, bir fotovoltaik sistem, bir elektrik depolama sistemi ve bir elektrik motoru inşa etmekten çok daha kolaydır. Gelişimi hızlandırmak için 100 ya da 150 yıl boyunca fosil enerji kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur. Ancak o zaman bir uygarlık durumun benzersizliğini fark etmeli, uygarlık sıçraması sürecini anlamalı ve sonucu başlatmalıdır.

1800'den bu yana bilimsel ilerleme muazzam olmuştur. Peki neden hiç kimse uygarlığımızın mevcut durumu ve gelecekteki gelişimi üzerine araştırma yapmadı?

Paradigma Sonsuzluğu Paradigma Sonsuzluğu
Bir uygarlık sınırsız hayatta kalma kapasitesi geliştirebilir mi? Biz öyle düşünüyoruz! Küresel refah ve sınırsız bir gelecek bu şekilde mümkün olabilir.


Noel mesajı
Noel 2018'den hemen önce, Roma Katolik Kilisesi'nin üst düzey bir yetkilisiyle bir toplantı yapıldı. Bu mesaj o toplantı için hazırlanmıştır.


          Paradigma Sonsuzluğu: Felsefe: Dünya gezegenindeki uygarlık için iki yüzyıl gecikmiş bir teşhis: uygarlık sıçraması 'Bir bebek kadar çaresiz'den 'Acil sorunları çözebilir'e. https://paradigm.pege.org/philosophy-tr/