Paradygmat Nieskończoność: Filozofia

Diagnoza dla cywilizacji na planecie Ziemia, która jest 2 wieki spóźniona: skok cywilizacyjny od "Bezradny jak dziecko" do "Potrafi rozwiązywać natychmiastowe problemy".


Strona 398 - 403 "BŁĄD KALKULACYJNY" jako PDF.

Fragmenty strony 399 i 400 z "Błędy w obliczeniach":

  Pierwszy skok cywilizacyjny


Cywilizacja osiąga różne poziomy zdolności do opanowania coraz trudniejszych wyzwań związanych z przetrwaniem. Zaczyna się od poziomu 0: cywilizacja o takiej samej zdolności do przetrwania, jaką miały kiedyś dinozaury. Zdolności cywilizacji poziomu 0 określa się jako bezradne jak dziecko.

Nikt nie wiedział na początku rewolucji przemysłowej, co z niej powstanie. Nauka XX wieku pozwoliła odtworzyć losy Ziemi w ciągu ostatnich kilku miliardów lat i przewidzieć przyszłość naszego słońca.

Była tylko jedna całkowita porażka: jaka będzie trajektoria naszej cywilizacji? Szarlatani działali jako handlarze strachem. Mizantropom sprawiało przyjemność szerzenie fantazji o zagładzie. Zdesperowani ludzie zaczęli traktować ostatnie pokłady energii kopalnej jako rodzaj ostatniego posiłku. Wszyscy sceptycy klimatyczni mówią: cieszmy się naszym ostatnim posiłkiem, koniec jest nieunikniony. Czy można sobie w ogóle wyobrazić bardziej kompleksowe naruszenie prawa człowieka do przyszłości?

Energia kopalna była właściwym środkiem do rozpoczęcia pierwszego skoku cywilizacyjnego. O wiele łatwiej jest użyć ognia węglowego do zasilania silnika parowego niż zbudować system fotowoltaiczny, system przechowywania energii elektrycznej i silnik elektryczny. Nie ma nic złego w wykorzystaniu energii kopalnej do przyspieszenia rozwoju na 100 czy 150 lat. Ale potem cywilizacja musi zdać sobie sprawę z wyjątkowości sytuacji, zrozumieć proces skoku cywilizacyjnego i zainicjować zakończenie.

Postęp naukowy od 1800 roku jest olbrzymi. Dlaczego jednak nikt nie prowadził badań nad obecnym stanem i przyszłym rozwojem naszej cywilizacji?

Infinityzm paradygmatu Infinityzm paradygmatu
Czy cywilizacja może rozwinąć zdolność do nieograniczonego przetrwania? My uważamy, że tak! W ten sposób możliwy jest globalny dobrobyt i bezgraniczna przyszłość.


Przesłanie świąteczne
Tuż przed Bożym Narodzeniem 2018 roku odbyło się spotkanie z wysokim dostojnikiem Kościoła rzymskokatolickiego. Na to spotkanie został zredagowany niniejszy komunikat.


          Paradygmat Nieskończoność: Filozofia: Diagnoza dla cywilizacji na planecie Ziemia, która jest 2 wieki spóźniona: skok cywilizacyjny od "Bezradny jak dziecko" do "Potrafi rozwiązywać natychmiastowe problemy". https://paradigm.pege.org/philosophy-pl/